25 Mayıs 2018 Cuma

HAVA KİRLİLİĞİ VE SİİRT!

  Ahmet ARITÜRK

          siirtte_hur@hotmail.com
         HAVA KİRLİLİĞİ VE SİİRT!

Şehrimizde hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla denetimlerin arttırılacağı belirtilmekte. Konuyla ilgili olarak Valilikten yapılan açıklamada, Mahalli Çevre Kurulu nun toplanarak hava kirliliğini ele aldığı, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Defterdarlığı ve Belediye Başkanlığının ilgili ekiplerinin koordineli bir şekilde denetim ve kontroller yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Kaloriferlerin en iyi şekilde kullanılması için, Kalorifercilere Halk Eğitim Merkezi nde kurslar düzenlenmesi, tekniğine uygun yakma eğitimleri verilmesi de açıklamada yer alan konular arasında.

Kalitesiz kömürlerin Şehre sokulmasının yasak olması yanında kullanacak olanlara da para cezası verilmesi gündemde. Kalorifer bacalarına filtre taktırmanın hava kirliliğini önlemede önemli bir faktör olduğu ve kontroller arasında bu durumunda gözlemleneceği belirtilmekte.

Kış mevsiminde havanın kirlenmesi, elbette doğal bir olaydır. İnsanlar, ısınmak için sobalarını, kaloriferlerini,  şöminelerini yakmaktadırlar. Bu durumun hava kirlenmesine yol açtığı muhakkak. Ama hava kirliliğinin de bir sınırı vardır. O sınır aşıldığı zaman, insanların sağlığı üzerinde, tahminlerin çok üzerinde zararlı etkiler yapması kaçınılmaz olur. Bunun için de, yetkililerce tedbirler alınır ve alınan bu kararlar, halkın sağlığı açısından uygulanır.

Nüfusun artması sonucu, tüketilen yakıt miktarı da haliyle artmaktadır. 30-40 bin nüfuslu Siirt ile nüfusu 100 bini aşmış 150 bine dayanmış Siirt’teki hava kirliliği arasında, elbette çok büyük bir fark olacaktır. Hemşerilerimiz zaman, zaman “Eskiden Siirt’imizin havası çok güzeldi. Ne oldu da böylesine kirlendi” derlerken, nüfusunun 2’ye, 3’e katlandığını, bunun tabii sonucu olarak odunların, kömürlerin hatta yakılan tezek miktarının arttığını akılarından çıkarmasınlar. Bu yıl şehrimize yeni giren doğalgazın, Şehrin hava kirliliğini önlemek açısından önemli bir etken olacağı muhakkaktır.

Evet, Şehrimizin havası 20-30 yıl öncesine göre çok kirli. Ama kirlenen keşke sadece havası olsaydı. Yapısı da, dokusu da, kültürü de kirlendi. Asıl üzülmemiz gereken durum bu!

Bookmark and Share

SON YAZILARI

KAPALI PAZAR YERLERİ Televizyonda Bazı Dizileri İzlerken! ZAMAN TÜNELİNDE BİR GEZİNTİ Öldürülmeleri Pahasına Demokrasi! DEVLETİMİZE SİTEM ETMEYELİM! Yüksil ki, Yerin Bu Yer Değildir! İKİ LİDER ARASINDAKİ BARİZ FARKLAR! Dindar Olmayan Gençler! MEHDİ KİM! Türk Ordusu İstemiyor!

YORUMLAR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com