25 Mayıs 2018 Cuma

TAZİYE EVLERİ

  Ahmet ARITÜRK

          siirtte_hur@hotmail.com
         TAZİYE EVLERİ

Siirt’in güzel geleneklerinden biri de taziye ziyaretleridir. Eskilerin deyimleriyle taziyelere HEL’ETE VE ZİYARETLER DENİLİRDİ. Biz HELETE ve ZİYARETLERE yetiştik. Siirt’in taziye ziyaretleri, Dinimizin hükmüne göre üç gün süreli olarak tatbik edilirdi. Bu şimdi de böyledir. Geçmiş yıllarda HELETE ve ZİYARETLER camilerde yapılırdı. Çünkü acısı olan evlerin, taziye için müsait ortamlarının olmadığı düşünülüyordu.

Gündüz saatlerinde yapılan taziyelere ZİYARET, akşam namazını müteakip yapılan taziyeye ise HEL’ETE DENİLİRDİ. Bunun da sebebi, Kur’an-ı Kerim’in HELETE ile başlayan süre-i celilesinin okunmasıyla başlamasından kaynaklanırdı.

Geçmiş yıllarda ZİYARETLER, Sabah namazıyla başlardı. Öğle ve ikindi namazlarında devam ederdi. HELETELER ise akşam ve yatsı namazları arasında okunurdu.

Siirt’in göç almasından sonra, taziye konusunda değişiklikler yaşandı. Köyden şehre gelenler, çadır kurarak taziyeler düzenlemeğe başladılar. Çadırlardan esinlenen Siirt’in yerlisi hayırseverler, taziye evleri kurmağa başladılar. Kurulan taziye evlerinin büyük bir bölümü yine camilerin belli bölümlerinin dizayn edilmesiyle gerçekleşti.

Siirt’te camiler bünyesinde İLK TAZİYE YERİNİ KURAN HACI HAMZA NAZLIER OLDU. Hayattayken kendi adına bir Camii de kurmuş olan bu hayırsever hemşerimizin Çarşı Camii Bünyesinde kurduğu taziye evi de maalesef ilga edildi.

Ama güzel bir adeti başlatmak, ondan sonra gelenlere örnek olmak açısından çok önemlidir. Bu bakımdan, adı Çarşı Camiinin taziye evinden kaldırılmış olsa bile Siirt’teki bütün taziye evlerinin yapılmasında öncülük etmesi açısından HACI HAMZA NAZLIER’İN sevap defteri hep açık kalacaktır.

Hem ne demişler: “İyilik yap, denize at, balık bilmezse ĞALIK bilir.”
    Nur içinde yat, Hacı Hamza Nazlıer…

Bookmark and Share

SON YAZILARI

KAPALI PAZAR YERLERİ Televizyonda Bazı Dizileri İzlerken! ZAMAN TÜNELİNDE BİR GEZİNTİ Öldürülmeleri Pahasına Demokrasi! DEVLETİMİZE SİTEM ETMEYELİM! Yüksil ki, Yerin Bu Yer Değildir! İKİ LİDER ARASINDAKİ BARİZ FARKLAR! Dindar Olmayan Gençler! MEHDİ KİM! Türk Ordusu İstemiyor!

YORUMLAR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com